Prasecihlava vs. CZK vs. GBP. Kdo vyhraje?

CZK_GBP_day_exchange

Jednou z nejdobruznejsich cinnosti, ktere se vetsinou chte nechte musite venovat, pusobi-li vase firma na globalnim trhu, je obchodovani s menami. Prasecihlava stravila nekolik hodin planovanim cashflow tak, aby se prijmy a vydaje v jednotlivych menach pokud mozno rovnaly. Zakaznici i dodavatele me ale velice brzy vyvedli z omylu, ze se neco bude ridit podle me tabulky. Duvody, proc zaplatili / vystavili fakturu v mene jine, nez predem dohodnute, jsou vetsinou na skale: “USD zrovna ted nemame”, “Ups…to bylo omylem” az po ultimatni argument “Takto mame nastavena firemni pravidla”. Posledni veta me dovadi k silenstvi a urcite si nekdy v budoucnu zaslouzi samostatny clanek. Casto se vyskytuje v kombinaci s odkazem na MA (Master Agreement), coz je obvykle 30-50 stranek o tom, co vse protistrana muze udelat aniz za to odpovida.

GBP se ujima suverenniho vedeni…

To vse nas vede k nutnosti sledovat vyvoj menovych kurzu hned nekolika men. A vyvoj kurzu CZK vuci ostatnim menam je nejvetsi zabava. Napr. CZK vuci GBP oslabila (resp. byla oslabena, ale k tomu dale) behem 12 mesicu o necelych 5 CZK:

CZK_GBP_year

Praseci hlava na chvostu

Jasne, rikate si, 12 mesicu – dlouha doba, intervence CNB minuly podzim a kdesi cosi…ale kouknete, co se deje s kurzem behem jedineho dne. WTF, 0.3 CZK behem 24 hodin? Nekolikrat? Vcerejsi den jsem nevybrala nahodou – nehlidam kurzy kazdy den. Blizila se vsak chvile, kdy jsme nejake CZK koupit museli. Otazka za 2 bludistaky – ve kterou chvili Prasecihlava konverzi uskutecnila?

CZK_GBP_day

Ne, nebylo to 6.11. v 15:00, vy skodolibi ctenari! Bylo to presne zde:

CZK_GBP_day_exchange

Jooo, jsem vystudovany ekonom :) Ale ekonomove to maji stejne tezke, jako ITaci – znate to, kdyz nekomu reknete, ze pracujete v IT a on vas povazuje za svetoveho odbornika na instalaci tiskaren, Microsoft Office a nefunkcni prihlasovaci udaje na Mimibazaru? Ekonomove jsou ze stejne podstaty vsichni ucetni a jasnovidci, co se tyce vyvoje kurzu menoveho paru DZD/USD. Svou expertizu v oblasti predpokladaneho vyvoje menovych kurzu vam Prasecihlava prave predvedla :) Timto zahajuji bloggovaci serii “Me slavne prohry”, aneb “toto doma / u vas ve firme nezkousejte”.

CNB jako intervencni zlobr?

Kdo Prasecihlavu zna osobne, urcite ceka na zaver nejaky hejt na menove intervence CNB. Ja vas ale zklamu. Absolutne se ztotoznuju s clankem Martina Panka a castecne i s nazorem Mojmira Hampla, ktery obhajoval na letosnim podzimnim srazu libertarianu, tedy ze pokud centralni banka existuje, co ma jineho delat, nez intervenovat? Dovolim si pujcit cast Martinova clanku:

Když už tedy centrální banka existuje, má na výběr několik možností, co může dělat. Žádná z nich přitom není jednoznačně lepší než jiná (a je třeba si uvědomit, že každá z těchto strategií ovlivňuje ceny v ekonomice — různým způsobem — a zdaleka nejvíce ovlivňuje směnný kurs!). … Centrální banka může po vzoru Miltona Friedmana … zvětšovat každý rok měnovou zásobu např. o 3 %. Problém s touto strategií je v tom, že se špatně určuje, co je měnová zásoba; peníze lze definovat velmi úzce (pouze bankovky a mince — M0) nebo velmi široce (viz definice M1, M2, M3 až M4).

Nebo může centrální banka cílovat nominální HDP. To je velmi moderní téma v současné ekonomii a propaguje ho např. Scott Sumner nebo můj oblíbený Tyler Cowen.

Nebo může cílovat inflaci. Což dělá ČNB dnes. Vyhlásí, že bude držet třeba dvouprocentní inflaci a tu se pak různými nástroji snaží držet. Doteď to dělala tím, že manipulovala úrokové míry. Jenže tento nástroj už narazil na svoji hranici (pod nulu jít nelze), takže ČNB stála před otázkou, zda cíl dodržet i přes odpor veřejnosti, nebo zda raději cíl tzv. podstřelit.

Martin nema pravdu v tom, ze urokove miry nemohou jit pod nulu, ale to nema absolutne zadny vliv na zavery clanku.

Podle meho nazoru je nesrovnatelne vetsi problem existence centralnich bank jejich socialisticka funkce bezpodminecnych zalozen pro ostatni banky. To vede k ochote bank podstupovat pri pujcovani takovou miru rizika, jakou by v ciste trznim prostredi zcela urcite nepodstoupily. Jinak se totiz pujcuje, kdyz si musite spocitat, co budete delat, kdyz se vam nejake procento pujcenych prostredku nevrati, a jinak za situace, kdy vam centralni banka stoji za zadkem a vy se na ni muzete s placem obracet jako syn, co opet prohral vsechny sve penize z brigady na automatech.

Paste your AdWords Remarketing code here